Changes
Jump to navigation
Jump to search
← Older edit
Newer edit →
Template:NewgTLDLaunchPhases
(view source)
Revision as of 17:25, 24 August 2015
608 bytes added
,
9 years ago
no edit summary
Line 166:
Line 166:
| 3 September 2014
| 3 September 2014
| [http://nic.audio/ nic.audio]
| [http://nic.audio/ nic.audio]
+
+
+
+
|-
+
| [[.auto]]
+
| [[Uniregistry]]
+
| 10 October 2015
+
| 9 November 2015
+
| N/A
+
| N/A
+
| 19 November 2015
+
| [http://nic.auto/ nic.auto]
|-
|-
Line 494:
Line 506:
| 26 February 2014
| 26 February 2014
| [http://www.donuts.domains/ donuts.domains]
| [http://www.donuts.domains/ donuts.domains]
+
+
|-
+
| [[.cars]]
+
| [[Uniregistry]]
+
| 10 September 2015
+
| 9 November 2015
+
| N/A
+
| N/A
+
| 19 November 2015
+
| [http://nic.cars/ nic.cars]
|-
|-
Line 1,802:
Line 1,824:
|-
|-
| [[.immobilien]]
| [[.immobilien]]
−
| [[
Rightide
]]
+
| [[
Rightside
]]
| 19 February 2014
| 19 February 2014
| 21 April 2014
| 21 April 2014
Line 2,127:
Line 2,149:
| 9 September 2014
| 9 September 2014
| [http://nic.london/ nic.london]
| [http://nic.london/ nic.london]
+
+
+
|-
+
| [[.lotto]]
+
| [[Afilias]]
+
| 22 July 2015
+
| 21 August 2015
+
| 24 August 2015 (LR)
+
| 3 September 2015 (LR)
+
| TBD
+
| [http://www.get.lotto get.lotto]
+
|-
|-
Line 2,288:
Line 2,322:
| 22 July 2014
| 22 July 2014
| [http://nic.moe/ .moe]
| [http://nic.moe/ .moe]
+
+
|-
+
| [[.mom]]
+
| [[Uniregistry]]
+
| 5 September 2015
+
| 4 November 2015
+
| N/A
+
| N/A
+
| 14 November 2014
+
| [http://nic.mom/ nic.mom]
|-
|-
| [[.money]]
| [[.money]]
Line 2,310:
Line 2,354:
|-
|-
|[[.moscow]]
|[[.moscow]]
−
|[FAITID]
+
|
[
[FAITID
]
]
|10 June 2014
|10 June 2014
|10 July 2014
|10 July 2014
Line 2,584:
Line 2,628:
|-
|-
| [[.pics]]
| [[.pics]]
−
| [[Uniregistry]]
, Corp.
+
| [[Uniregistry]]
| 27 January 2014
| 27 January 2014
| 28 March 2014
| 28 March 2014
Line 2,721:
Line 2,765:
|-
|-
−
|[[quebec]]
+
|[[
.
quebec]]
|[[PointQuebec Inc]]
|[[PointQuebec Inc]]
|2 September 2014
|2 September 2014
Line 3,024:
Line 3,068:
| 1 September 2015
| 1 September 2015
| 1 October 2015
| 1 October 2015
−
|
TBA
+
|
N/A
−
|
TBA
+
|
N/A
−
|
TBA
+
|
4 November 2015
| [http://nic.sex/ nic.sex]
| [http://nic.sex/ nic.sex]
Line 3,644:
Line 3,688:
|-
|-
|[[.wales]]
|[[.wales]]
−
|[Nominet]]
+
|
[
[Nominet]]
|1 September 2014
|1 September 2014
|31 October 2014
|31 October 2014
Line 3,650:
Line 3,694:
|28 February 2015 (LR)
|28 February 2015 (LR)
|1 March 2015
|1 March 2015
+
|[http://ourhomeonline.wales/ ourhomeonline.wales]
|-
|-
Dustin Loup
Bureaucrats
,
Interface administrators
, lookupuser, staff,
Administrators
, translator
11,770
edits
Navigation menu
Personal tools
English
Log in
Request account
Namespaces
Template
Discussion
Variants
Views
Read
View source
View history
More
Search
Navigation
Home
Recent changes
Random page
Contact us
Sponsor us
Tools
Special pages
Printable version